Rozhodli jste se pořídit si morče

Morče je společenský tvor. Ke spokojenému životu potřebuje společnost dalších morčat. Pokud tedy zvažujete pořízení morčete jako domácího mazlíčka, doporučuji si pořídit aspoň dva jedince stejného pohlaví. Není podmínkou, aby to byli sourozenci, dokonce nemusí být ani stejného stáří. 

Uvědomte si, že povaha morčete se formuje věkem. Nikdo vám nezaručí, že soužití dvou morčat bude v budoucnu fungovat, proto počítejte i s možností, že tomu tak nebude. Jestli si dva jedinci sednou, zjistíte totiž až v pubertě morčete. Pokud jsou obě morčata dominantní povahy,  budou neustále soupeřit o prvenství. V tom případě máte několik možností: pořídit ještě jednu ubikaci a morčata rozdělit; dát aspoň jednoho vykastrovat nebo někomu darovat.  Nejšetrnější způsob pro morče je samozřejmě oddělené bydlení. 

Pokud máte aspoň jedno morče submisivní povahy, z velké pravděpodobnosti si tito jedinci sednout, vyřeší si pozice a bude klid. Tady bych zdůraznila to slovo „z velké pravděpodobnosti“.  Můžete totiž trefit na morče, které bude ostatní morčata terorizovat. Naštěstí je těchto jedinců málo. Většinou  si morčata vyřeší své pozice a je doma klid.

Doufám, že začínajícího chovatele jsem tímto neodradila. I když najdete na internetu tvrzení majitelů morčat starajících se pouze o jedno morče, jak je jejich miláček spokojené, z pohledu morčete tomu tak není. Protože v případě, že mu pořídíte kamaráda, uvidíte, jak se chování morčete změní: vrká, běhá po ubikaci, vyskakuje radostí,  atd., atd.. Celkově je radostnější, vitálnější, živější. Takže pokud potřebujete poradit, hledejte rady od zkušených chovatelů morčat, ne od zkušených chovatelů jednoho mazlíčka.

Přivykání morčete na nové prostředí a členy domácnosti

Je tu den, kdy si konečně jedete vyzvednout vyhlédnuté a vytoužené morče. 

Připravte si přepravku vystlanou hoblinami, starým ručníkem nebo savou podložkou, do přepravky vložte kolečko okurky, papriky, mrkve, celeru či jablíčka (záleží, jak dlouhá je vaše cesta s morčetem domů). Nespoléhejte, že chovatel  morčat bude mít pro vás připravenou krabici. 

Je samozřejmostí, že doma na morče bude čekat připravená a vybavená klec, ubikace nebo plastový box. 

Odolejte a první dny morče nechytejte do rukou. Je vystrašené z nového prostředí, nikde nevidí své bývalé společníky a vás také nezná. Jen mu podstrojujte různé dobrotky v podobě mrkve, celeru, zelí, trávu, občas jablíčko, dostatek sena a vody je samozřejmostí. Domeček pro morče pořizovat nemusíte. Pokud bude mít morče domeček, bude se tam ukrývat a bude plaché. Osobně chovám morčata bez domečků, vidí, co se kolem nich děje a jsou mnohem kontaktnější a méně plachá.

Ze začátku stravu morčeti jen přidejte do ubikace, později, když už vidíte, že se ke krmení hrne, zkuste ho krátce pohladit. O něco později, když už zná váš dotek, můžete mu zkusit nabídnout lahůdku přímo z ruky. Buďte trpěliví a nezoufejte, když si hned nevezme. Po chvilce mu tedy lahůdku položte do misky a odtáhněte ruku. Postupně pamlsek přisouvejte k morčeti blíže a blíže a jednoho dne neodolá a vezme si přímo z ruky. 

Strava

Morče je býložravec. Hlavní složkou potravy je seno, které má vlákninu a jeho konzumací si také brousí zuby. Dále je to tráva (hlavně pýr a pampelišky, kostřava, bojínek, trochu jetele a vojtěšky, jitrocel, přeslička, …Pozor však na jedovaté byliny, např. pryskyřník. Proto čerstvou trávu vždy trhejte ručně, ne kosou. 

Pokud máte v blízkosti kukuřičné pole, morčata budou rády za zelené kukuřičné listy. 

Ke krmení přidejte i zeleninu, v menší míře ovoce. Není sice nutností, ale zpestříte jim jídelníček, dostanou do těla potřebné minerály a vitamíny a lépe budou prospívat. 

Morče potřebuje i vitamín C, který je obsažený v paprice, v listové zelenině,…. Pokud nebudete krmit zeleninou, přidávejte morčeti do vody vitamíny určená pro morčata s vyšším obsahem vitamínu C. Seženete v prodejnách pro zvířata (Acidomid, Optimin, Avimit, Roboran,….)

Přilepšíte jim také granulovanou stravou. Pozor, morče není semenožravec, pozor na příměsi obilovin do krmných směsí pro morčata. Nebudou vám je žrát, proto se nenechte nalákat na krásný obal.  Čtěte složení, dejte přednost granulkám s vyšším obsahem vitamínu C. Pokud mají granule vyšší podíl vojtěšky, kukuřice, buďte opatrní v dávkování, morčata vám začnou tloustnout. Můžete jim je dávat, spíše však jako pamlsek, nebo přidávat morčatům v rekonvalescenci, kojícím maminkám.

Co nesmí chybět, je voda. Používejte napáječky na vodu. Nedávejte vodu do misky, rychle si ji morče znehodnotí svými výkaly nebo misku převrátí. V ubikaci pak bude mít morče mokro, čímž riskujete nachlazení morčete, můžou se u morčete objevit plísně, všenky,…

Hlavní potravou morčete je tráva, seno, voda. Jelikož morče potřebuje pro svůj zdravý vývoj i vitamín C, který v seně nenajde, je nutné mu vitamín přidávat do vody nebo zakoupit granulky s vyšším obsahem vitamínu C. 

V obchodech najdete různé druhy granulí a směsí pro morčata. Ne všechny jsou však pro ně vhodné. Proto vybírejte pečlivě to krmení, které neobsahuje obiloviny. Uvědomte si, že i zde platí komerční prodej – nalákat zákazníka na krásný obal, na levný produkt,…., ale morče vám takovou stravu bude odmítat žrát. Vybere si z celé směsi jen něco, co ví, že je pro něj dobré a to ostatní budete vyhazovat. Budete si myslet, že vaše morče je vybíravé. Bohužel, není chyba na straně morčete, ale daného produktu. Schválně, jděte do Zverimexu a pečlivě čtěte složení. Mnohé nabízené směsi jsou plné pšenice, ječmene. Morče není semenožravé.  Zde si raději nechte poradit od zkušených chovatelů morčat. 

Podestýlka

Morče je možné naučit chodit na záchodek. Ne každé morče však toto zvládne. Většina morčat si určí pro potřebu jedno – dvě místa, jsou však mezi morčaty i vyslovení čuníci, kterým je to jedno a klidně si uleví i pod sebe. 

Pro morčata je vhodná měkká podestýlka. Na tvrdé podložce se jim rychle udělají otlaky na tlapkách. Ani v přírodě nežijí na skalách. Vhodnou podestýlkou jsou hobliny. Zde vybírejte bezprašné směsi z měkkých směsí (smrkové, jedlové hobliny). Pro dlouhosrstá plemena jsou vhodné i savé podložky. 

Pokud chováte morče v bytě, doporučuji použít do míst, kam chodí na záchod, pohlcovače zápachu. Jinak už druhý – třetí den ucítíte nepříjemný zápach z ubikace. Hobliny čistěte 1 – 2x za týden, podle počtu obyvatel. Pokud chováte dvě morčata, stačí v polovině týdne vyměnit jen místa, kam chodí na záchod (také záleží, jakou vrstvu hoblin podsypete a čím  krmíte). Jinak doporučuji 1x za týden vyčistit celou ubikaci.  Kdy měnit, poznáte sami. Čištění celé ubikace je důležité, protože morče bobkuje po celé ubikaci. Jednou za čas je potřeba ubikaci vymýt octem a vodou, zabráníte tím množení bakterií, plísní a parazitů. 

Iveta Melicharová
739 38 Soběšovice

okr.Frýdek-Místek

Moravskoslezský kraj

atlantis@chsatlantis.cz

 

2678290063/0800

 

Kde nás najdete?